FRANCHISE


FRANCHİSE NEDİR?

Franchising en geniş anlamı ile, başarılı bir markanın (lisansın) isim hakkının kullanılması, ürünlerin veya verilen hizmetlerin dağıtılması metodudur. Diğer bir anlatımla, Franchising başarılı bir markanın isim hakkının ve sisteminin belirli bir bedel karşılığında kullanılmasıdır Yeni bir işletme kurmak veya kurulu bir işletmeyi gerek ulusal gerekse uluslararası piyasalarda sosyal, ekonomik ve politik koşullarda meydana gelen sürekli değişimlere uyumlu kılarak başarıya eriştirmek, ülkemizdeki gibi sürekli değişen koşullar altında ayakta tutabilmek ve güçlendirebilmek girişimciler açısından oldukça çaba gerektiren çalışmalarla mümkün olabilmektedir. Bu güçlükleri çözmeleri, özellikle büyük işletmelerin sağladığı olanaklardan yararlanarak daha kolay olmaktadır. Franchise büyük işletmelerin sağladığı bu olanakların bütünüdür.

Taraflar;

İş bu anlaşma (aşağıda “Anlaşma” olarak anılacaktır), ALTINŞEHİR MAH. GÜVERCİNTEPE GİRİŞİ KİRAZ SOK. NO:12 BAŞAKŞEHİR /İST adresinde mukim ÖZMARKAKONUT Emlak İnşaat, Nakliyat, Gıda, Sanayi ve Tic. Ltd. Şti (aşağıda “Lisans Veren” olarak anılacaktır) ile "Lisans alan" arasında geçerli olacaktır.


İşleyiş;

(aşağıda “İşletme” olarak anılacaktır), Lisans Veren’in sahip olduğu tecrübe ve birikimi ışığında geliştirilmiş, kendine özgü dekorasyonu, iç ve dış görüntüleri, tescilli ve tescilsiz isim, marka, sembol, slogan, ürün ve hizmet anlayışı ile standart bir gelişme sistemine (aşağıda “Sistem” olarak anılacaktır) sahiptir. Lisans Alan, bu sistemin uzun yıllara dayanan bir birikim ve tecrübenin ürünü olduğunun bilincindedir. Lisans veren isim hakkı ile birlikte, sistemin mevcut standartlarında yürütülmesini sağlayacak teknik ve ticari bilgileri Lisans Alan’a iş bu anlaşma kapsamında tevdi edecektir.